Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Talsu dārznieka Rodes mazdēli Talsos

dārznieka mazdēli, Talsos
Jurijs Zaļupe un Jerns Burmeisters

Dārznieka mazdēli

Šogad (2015.g.) vasaras saulgriežu laikā Talsos no Vācijas ieradās kādreizējā cienījamā Talsu dārznieka, uzņēmēja un sabiedriskā darbinieka Vilhelma Rodes (Rohde) mazdēli Klauss un Jerns. Solīda vecuma kungus mūsu pilsētā atveda interese par savulaik mātes Elizabetes, dārzniecības vadītājas 1930. gados, un tēva Roberta Burmeistera stāstīto. Spilgtos atmiņu fragmentus viesi varēja izdzīvot, apmeklējot bijušās dārzniecības dzīvojamo ēku Zvaigžņu ielā Nr. 1, ko laipni izrādīja tagadējais saimnieks – uzņēmuma „Bioenerģija” vadītājs Jurijs Zaļupe. Pēc tam viesi devās uz Talsu novadpētniecības centru A. Pelēča lasītavā, kur vadītājs Zigurds Kalmanis izrādīja topošos un gatavos izdevumus. Šeit viesi pārsteidza talsiniekus ar ārkārtīgi vērtīgu dāvanu. 1939. gadā viņu mamma, aizceļojot uz Vāciju, līdzi paņēma bērnībā Vilkmuižas ezerā atrastu kuršu bronzas rotu, izskatā līdzīgu slavenajam Nameja gredzenam. Nu senlieta, pēc dzimtas vēlējuma atgriezās Talsos.

Vācu viesi vēl apmeklēja savas tantes Hertas vīra, ilglaicīgā luterāņu mācītāja O. Martinelli aprūpēto Talsu luterāņu baznīcu un aplūkoja arī Talsu vācu skolas seno ēku, kur mācījušies viņu radinieki. Tālāk ceļš veda gar Heikingu namu Dzirnavkalnā, ko kungi pēc atmiņu stāsta atcerējās kā sava vectēva ģimenes draugu namu, ar kuru bērniem kopā spēlējušies un muzicējuši dārznieka V. Rodes bērni.

dārznieka mazdēli
Zigurds Kalmanis sarunā ar Jernu Burmeisteru

Viesi mājās aizvedīs atmiņas par Talsiem, šķiet vēl piedzīvos savas mātes atmiņu grāmatā krāšņi atainotos latviešu Līgo un Jāņu svētkus. Lasītavas dāvinājums dārznieku dzimtas pēctečiem ir Talsu seno fotogrāfiju albums, bet Talsu novada domes priekšsēdētājs Aivars Lācarus veltīja bijušā Talsu pilsētas galvas Vilhelma Rodes (1915.-1918./1919. g.) un ilgstošā domnieka (gadsimta sākumā un arī Latvijas valsts laikā) pēctečiem grāmatu ar ierakstu: „Laiks iet, bet darbs un pilsēta paliek.”

P.S. Talsu pilsētas vēsturē līdz šim nezināms fakts ir stāsts par 1919. gadā lielinieku veiktu apšaudi, kad virzienā no Dzirnavkalna uz tagadējās Zvaigžņu ielas pusi raidītie lielgabala šāvieni iznīcinājuši vienu no slavenās, dārzniecībā radītās bumbieru šķirnes „Talsu skaistule” stumbriem.

Antra Grūbe

dārznieka mazdēli
Klauss Burmeisters sarunā ar novadpētnieci Daci Alsbergu
dārznieka mazdēli
Ar viesiem pie bijušās Talsu vācu skolas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!