Zaķusalā ieradāmies tieši no tautas manifestācijas

televizijas aizstāvji, Zaķusala, 1991
No kreisās: Maigonis Muižnieks, Ivars Kļaviņš, Andrejs Cerauksts, Aivars Zutis, Juris Kalējs, Dainis Kārkliņš, Ilgvars Miezavs, Ēvalds Bērziņš, Jānis Jaunzems. Brīvprātīgo grupas komandiera Jāņa Vasiļevska foto.

Starp pirmajiem Rīgas televīzijas studijas aizstāvjiem 1991. gada janvārī bija arī Stendes selekcijas stacijas un Lībagu pagasta iedzīvotāju grupa. Atgriežoties no tautas manifestācijas Daugavmalā, lībadznieki pēc pirmā aicinājuma pirmie no Talsu novada pagrieza Zaķusalas virzienā vienu autobusu, pārsēdinot sievietes un bērnus otrā. Nepilnu stundu pēc manifestācijas noslēguma pagasta padomes priekšsēdētājs pieteica Lībagu grupu Zaķusalas aizstāvēšanas štāba vadītājam Robertam Milleram (1945–2009). Seši selekcijas stacijas darbinieki saimniecības mikroautobusā ar šoferi Ēvaldu Bērziņu piecas diennaktis strādāja Jāņa Vasiļevska (Jānis 1991. gada septembrī kļuva par Sabiedriskās drošības departamenta Talsu rajona pārvaldes priekšnieku, veidojot zemessargu vienības, bet vēlāk strādāja Latvijas Tautas frontes Totalitārisma noziegumu dokumentācijas centrā Rīgā) vadītajā vienībā zemessardzes īpašās operatīvās grupas sastāvā Rīgā. Ēvalds Bērziņš šai laikā pārdzīvoja pie viņa deniņiem piespiesta OMON kaujinieka revolvera stobra saltumu. Selekcijas stacijas dispečerdienests divos autobusos, ko vadīja šoferi Alfrēds Kite un Gunārs Blumbahs, nodrošināja arī turpmāko Zaķusalas aizstāvju maiņu ar aptuveni septiņiem desmitiem lībadznieku. Lielākā daļa šo lībadznieku saņēmuši Valsts apbalvojumu – krūšu nozīmi «Janvāra barikāžu dalībnieks». Lībagu tautfrontietis Kārlis Apsītis-Ozoliņš (1934–2008) Latvijas valstiskuma atgūšanas sākumā kļuva par Talsu 1. zemessardzes bataljona komandieri, bet Arnis Freibergs bija šī bataljona štāba priekšnieks.

(Izvilkums no grāmatas: “Vējš pāri Lībagiem”)

"Vējš pāri Lībagiem"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!