Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Zaķusalā ieradāmies tieši no tautas manifestācijas

televizijas aizstāvji, Zaķusala, 1991
No kreisās: Maigonis Muižnieks, Ivars Kļaviņš, Andrejs Cerauksts, Aivars Zutis, Juris Kalējs, Dainis Kārkliņš, Ilgvars Miezavs, Ēvalds Bērziņš, Jānis Jaunzems. Brīvprātīgo grupas komandiera Jāņa Vasiļevska foto.

Starp pirmajiem Rīgas televīzijas studijas aizstāvjiem 1991. gada janvārī bija arī Stendes selekcijas stacijas un Lībagu pagasta iedzīvotāju grupa. Atgriežoties no tautas manifestācijas Daugavmalā, lībadznieki pēc pirmā aicinājuma pirmie no Talsu novada pagrieza Zaķusalas virzienā vienu autobusu, pārsēdinot sievietes un bērnus otrā. Nepilnu stundu pēc manifestācijas noslēguma pagasta padomes priekšsēdētājs pieteica Lībagu grupu Zaķusalas aizstāvēšanas štāba vadītājam Robertam Milleram (1945–2009). Seši selekcijas stacijas darbinieki [īstenībā kopā bija 10 – J. V.] saimniecības mikroautobusā ar šoferi Ēvaldu Bērziņu piecas diennaktis [patiesībā visu barikāžu laiku] strādāja Jāņa Vasiļevska (Jānis 1991. gada septembrī kļuva par Sabiedriskās drošības departamenta Talsu rajona pārvaldes priekšnieku, veidojot zemessargu vienības, bet vēlāk strādāja Latvijas Tautas frontes Totalitārisma noziegumu dokumentācijas centrā Rīgā) vadītajā vienībā zemessardzes īpašās operatīvās grupas sastāvā Rīgā. [Es kā Sabiedriskās drošības departamenta Talsu raj. priekšnieks nenodarbojos ar Zemessardzes lietām. Mēs sākām pirmās mobilizācijas Latvijas armijā, konkrēti robežsardzē. Un pareiz ir LTF Vēstures dokumentēšanas centrs, kura Kurzemes zonas nodaļu es kādu laiku vadīju. ĪBV nebija Zemessardzes paklautībā, tad Zemessardzes vēl vispār nebija. – J. V.]
Selekcijas stacijas dispečerdienests divos autobusos, ko vadīja šoferi Alfrēds Kite un Gunārs Blumbahs, nodrošināja arī turpmāko Zaķusalas aizstāvju maiņu ar aptuveni septiņiem desmitiem lībadznieku. Lielākā daļa šo lībadznieku saņēmuši Valsts apbalvojumu – krūšu nozīmi «Janvāra barikāžu dalībnieks». Lībagu tautfrontietis Kārlis Apsītis-Ozoliņš (1934–2008) Latvijas valstiskuma atgūšanas sākumā kļuva par Talsu 1. zemessardzes bataljona komandieri, bet Arnis Freibergs bija šī bataljona štāba priekšnieks.

(Izvilkums no grāmatas: “Vējš pāri Lībagiem”. 2023. gadā papildinājām ar Jāņa Vasiļevska komentāru.)

Jāņa Vasiļevska barikāžu laika atmiņas lasiet šeit.

"Vējš pāri Lībagiem"

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!