Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Pārcēlājs

Kā zināms, bēgļu laivas no Kurzemes uz Zviedriju bija Latvijas Centrālās padomes (LCP) ierosināta Latvijas bēgļu evakuācijas akcija no vācu okupētās Latvijas pirms gaidāmās padomju okupācijas. Laika posmā no 1944. gada janvāra līdz 1945. gada maijam Zviedriju, galvenokārt Gotlandes salas piekrasti, sasniedza ap 4500 bēgļi. 2077 pārcēlās ar privātām laivām, bet 2541 cilvēks tur ieradās ar LCP organizētajām laivām. Tas bija iespējams, pateicoties vairākiem drosmīgiem latviešu jūrniekiem, kuri iesaistījās bīstamajā misijā. Viens no viņiem bija Pēteris JANSONS (segvārds ”Mārtiņš”), kuru es pazinu. No Talsu apriņķa Žocenes reiz P. JANSONS pārcēla uz Gotlandi vislielāko bēgļu skaitu vienā laivā – 273 cilvēkus. Pēteris man izstāstīja šādu stāstu. Tajā reizē Žocenē, kad gandrīz visi atnākušie jau bija sakāpuši laivā, tuvumā mežā bija sākusies kaut kāda šaudīšanās un steigšus bija jādodas prom. Viņš sāka darbināt laivas motoru, kad viena meitene satraukumā teica: ”Ļaujiet man izkāpt, es tikai atnācu pavadīt draudzeni! Man līdzi nekā nav, tikai šī viena kleita, kas mugurā…” Uz to viņš esot atbildējis: ”Nekas, neuztraucies, karalis tev iedos jaunas kleitas!” Tā arī viņa nonāca Zviedrijā un pēc daudziem gadiem kādā bēgļu un pārcēlāju tikšanās reizē, kur P. JANSONS pieminēja šo gadījumu, viņa piecēlās un teica ”Paldies, Pēteri, ka jūs mani pārvedāt uz brīvo pasauli!”

''Nekas, neuztraucies, karalis tev iedos jaunas kleitas!'' Tā arī viņa nonāca Zviedrijā … Dalies Tviterī!
1997. gada vasara. Es intervēju P. JANSONU Žocenes jūrmalā, no kurienes viņš pārcēla 273 bēgļus.
Operators Raits VALTERS. Laimoņa Petersona foto
Pētera Jansona jūrnieka cepure, kas bija viņam galvā visos braucienos uz Kurzemi.
Raksts par Pēteri Jansonu zviedru laikrakstā “Dagens Nyheter”
– tā nosaukums – “Izvēle bija bēgt vai nokļūt Sibīrijā.”
Jāņa Vasiļevska foto
Raksts zviedru laikrakstā “Spiegi atgriežas mājās” 1992. gadā, kad ar jahtu uz Gotladi ciemos pie Pētera burāja divi Pētera likteņa biedri, latviešu jūrnieki Rihards ZANDE un Laimonis PĒTERSONS, kuri izlūku grupās devās uz Kurzemi 1945. (Laimonis) un 1946. (Rihards) gadā. Viņu likteņi gan bija smagāki – abi nokļuva čekas nagos un tika tiesāti, pavadīja daudzus gadus Sibīrijas soda nometnēs.
Jāņa Vasiļevska foto
Gotlandes žurnāls “Horisont”, kurā 2015. gada pavasarī bija raksts par Pēteri un viņa sievu Ingu – zviedru medmāsu, kura kopa mūsu leģionārus.
Šajā nelielajā mājā Gotlandē pie Rutes-Valevikenas ceļa, netālu no Slites ostas, dzīvoja leģendārais latviešu jūrnieks, kurš uz Gotlandi apm. 30 braucienos ir pārvedis vairāk nekā 1000 bēgļus.
Pēteris mūs sagaidīja pie savas mājas. Jāņa Vasiļevska foto
Negribējās nemaz braukt projām, Pēteris tik daudz ko varēja pastāstīt!
Mūsu grupa kopā ar Pēteri JANSONU. 2015. gada vasarā ar motorjahtu ”Palsa” atkārtojām Kurzemes bēgļu ceļu no Ventspils uz Gotlandi. Ženijas Krūzmētras foto

Jānis Vasiļevskis, nacionālo partizānu vēstures pētnieks

Izmantošana bez atsauces uz autori/autoru vai biedrības “A. Pelēča lasītava” mājas lapu, nav atļauta!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!