Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Operācija “Džungļi”

Britu slepenā dienesta MI6 operācija “Džungļi” (Operation Jungle) bija Lielbritānijas izlūkdienesta programma aukstā kara sākumā, no 1948. līdz 1956. gadam, lai slepeni ievestu izlūkošanas un pretošanās aģentus Polijā un Baltijas valstīs. Latviešu izlūki galvenokārt bija Rietumos nonākušie bijušie latviešu leģionāri, kuri bija apmācīti Anglijā un Zviedrijā. Viņu uzdevumā ietilpa arī kontaktu nodibināšana ar nacionālo partizānu grupām. Nopietnāka gatavošanās sākās Zviedrijas piekrastē 1948. gada agrā pavasarī. Pirmās izlūku grupas brauciens 1948. gada aprīļa beigās uz Igaunijas piekrasti gandrīz beidzās traģiski. Grupa Tallinas tuvumā pie Paldiskiem uzdūrās agrāk nezināmai krievu kara bāzei jūras piekrastē. Viņi izglābās pateicoties nakts aizsegam un bijušās vācu kara flotes ātrgaitas torpēdkuterim, kura lielo ātrumu nespēja pārsniegt neviens krievu flotes kuteris. Pirmā sekmīgā pārcelšanās pāri jūrai notika no 1949. gada 29. aprīļa līdz 1.-2. maija naktij, kad grupa sekmīgi izkāpa Lietuvas piekrastē pie Palangas. Šīs grupas sastāvā bija arī Lietuvas latvietis Voldemārs BRIEDIS, segvārds ”Osis” (1908.-1979.) un iefiltrētais Latvijas PSR VDK aģents Vidvuds ŠVEICS – ”Apogs”. Voldemārs BRIEDIS 1944. gada septembrī kopā ar Paula KALNIŅA – pēdējās LR Saeimas (līdz 1940. gadam) priekšsēdētāja un LR prezidenta vietas izpildītāja 1944.-1945. g., ģimeni ar LCP bēgļu laivu pārcēlās uz Zviedriju (Gotlandi). Zviedrijā V. Briedis dzīvoja no 1944. gada rudens līdz 1949. gada aprīļa beigām. 1948. gada pavasarī viņš iesaistījās izlūku grupas sagatavošanā braukšanai uz Baltijas jūras austrumu krastu.

Latviešu izlūki galvenokārt bija Rietumos nonākušie bijušie latviešu leģionāri, kuri bija apmācīti Anglijā un Zviedrijā. Dalies Tviterī!

Attēlos izlūku grupas treniņi 1948. gada agrā pavasarī šērās Ziedrijas piekrastē. Visās bildēs redzams arī Voldemārs BRIEDIS.

Operācija "Džungļi"
Voldemārs BRIEDIS gaišākā tērpā, vistuvāk laivas bortam.
Operācija "Džungļi"
Voldemārs BRIEDIS aizmugurē, 1. no kreisās.
Operācija "Džungļi"
Voldemārs BRIEDIS 1. no kreisās, atspiedies pret laivu un Vidvuds ŠVEICS, pirmais no labās, ar pīpi.
Operācija "Džungļi"
1. no kreisās – nākamais grupas komandieris, lietuvietis Jonas DEKSNIS. Voldemārs BRIEDIS labajā pusē.
Alberts Bundulis
Čekists Alberts BUNDULIS Stokholmā. Strādāja PSRS sūtniecībā ar diplomātisko piesegu, izspiegoja latviešus.
Hanss Helmuts Kloze
Hanss Helmuts KLOZE (1916.– 2003.), vācu Kara flotes virsnieks, ātrlaivu flotiles komandieris ar lielu pieredzi Baltijas jūrā, arī Kurzemes piekrastē. Britu MI6 viņu savervēja, KLOZE komandēja ekipāžu, kas pārvadāja izlūku grupas.
Lurssen S 208
Torpēdkuteris Lurssen S 208 Baltijas jūrā.
Pirmā brauciena maršruts.
Liūtas Mockūnas
Liūtas Mockūnas grāmata “Pavargęs herojus” (”Pagurušais varonis”), kas stāsta ne tikai par VDK pēc sagūstīšanas savervēto Jonas Deksni (VDK aģents ”Petrauskas”), bet arī plašāk par nacionālās pretošanās kustību Lietuvā, kā arī par izlūku grupas braucienu pāri jūrai 1949. gada 1.-2. maija naktī.
Mikael Witthoff
2021. gadā Stokholmā izdotā grāmata ”Tuvi draugi un ienaidnieki”: zviedru izlūkdienesta darbība Baltijā. Tā aptver laika posmu no 1939. līdz 1957. gadam.
Voldemārs Briedis
Voldemārs BRIEDIS, dzimis 1908. gadā Lietuvā, Jonišķu raj. Nertauču ciemā, Latvijas pierobežā. Beidzis Kauņas Vitauta Dižā universitātes Juridisko fakultāti, bija LCP kontaktpersona Lietuvā. Foto no 1952. gada, Viļņā.

Jānis Vasiļevskis, nacionālo partizānu vēstures pētnieks

Izmantošana bez atsauces uz autori/autoru vai biedrības “A. Pelēča lasītava” mājas lapu, nav atļauta!

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!