Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Kurzemes katlā kritušo karavīru piemiņas akmenim – 30 gadu

2021. gadā aprit 30 gadi, kopš šis Talsu Jauno kapu piemiņas akmens ir ticis uzstādīts un kļuvis par vienu no Lāčplēša dienas svinību vietām Talsos.

Neilgi pēc Talsu Vides aizsardzības kluba (Talsu VAK) dibināšanas 1989. gada 19. augustā viens no Talsu VAK dibinātājiem un aktīvistiem – Oļegs Lancmanis – ierosināja sakopt un saglabāt piemiņas vietu Talsu Jauno kapu nomalē apbedītajiem 2. Pasaules kara Kurzemes katlā kritušajiem karavīriem. Daudzi gan latviešu, gan vācu Kurzemes katlā ievainotie karavīri tika hospitalizēti uz Talsiem, bijušo ģimnāziju, un tie, kas neizdzīvoja no karā gūtajiem ievainojumiem, tika apbedīti Talsu Jaunajos kapos, vietā, uz kuras padomju laikos tika ierīkota kapu izgāztuve.

Lai īstenotu tiem laikiem ļoti apjomīgo projektu – uzcelt piemiņas akmeni Talsu Jaunajos kapos – tika izveidota īpaša darba grupa Oļega Lancmaņa vadībā, un tajā aktīvi darbojās Talsu VAK biedri Inta Metuzāle, Andis Uzulnieks, Roberts Sala un Jānis Matulis. Divu gadu garumā notika aktīva organizatoriskā darbība līdzekļu vākšanā, laukakmens izvēlē un mākslinieka atrašanā. Akmens tika atrasts netālu no kolhoza «Draudzība», bijušā «Padomju Karoga» mehāniskajām darbnīcām un aiztransportēts uz tēlnieka Aigara Krievāna darbnīcu Strazdē.

1991. gada 14. novembrī Aigara Krievāna radītais Kurzemes katlā kritušo karavīru piemiņas akmens tika uzstādīts un jau 18. novembrī atklāts Talsu Jauno kapu nomalē. Divdesmit dienas pirms akmens uzstādīšanas tika sagatavots postaments, kuram būtu jāiztur 12 tonnu smagais laukakmens. Tika izrakta gandrīz divu metru dziļa bedre, kas tika piepildīta ar betonu, lai tas pienācīgi sacietētu pirms piemiņas akmens uzstādīšanas. Rokot postamenta bedri, mūsu aktīvisti uzraka vairākus kritušo kaulus, kurus turpat netālu arī apbedīja otro reizi. Paša piemiņas akmens uzstādīšana notika bezcerīgos laika apstākļos – gaidītā novembra sala vietā 14. novembris bija silts un dubļains. Situācija izskatījās visai bezcerīga. Piemiņas akmeni uzstādīja ar speciālas tehnikas palīdzību un tas izdevās tikai pēc vairākkārtīgiem piegājieniem. Ja uz treilera laukmeni varēja uzcelt ar Talsu SCO celtni, tad pašā laukumā, tehnisku parametru dēļ, ar īpašu precizitāti to jau cēla vienīgais tolaik Talsu rajonā pieejamais 12 tonnu celtspējas «Kraz», kuru mums pēdējā brīdī piešķīra LATESA Talsu PMK Valdemārpilī. Dubļainajā laukumā ļoti koordinēti strādāja smagā tehnika no 3. CBR. Visu šo «speciālo operāciju» filmēja un iemūžināja mūsu pieaicinātais video operators Dāvis Kalmanis. Joprojām atceros to atsaucību, ar kādu mūs atbalstīja toreizējie rajona uzņēmumu vadītāji – LATESA Talsu PMK direktors Laimonis Apinis, 3. CBR galvenais inženieris Imants Altenbergs, Talsu SCO priekšnieks Andris Spicbergs un dispečerdienesta vadītājs Kārlis Dimitris. Savu augsto profesionālismu nodemonstrēja visi smagās speciālās tehnikas vadītāji, kas, spītējot laika apstākļiem un dubļu kalniem, tomēr savu darbu paveica lieliski.

Jau pēc četrām dienām 18. novembrī notika piemiņas akmens atklāšana, kuru vadīja Talsu tautas nama direktore Biruta Skribāne un baptistu mācītājs Aivars Šķuburs. Savās atmiņas dalījās karu pārdzīvojošie veterāni un Jaunajos kapos apglabāto karavīru tuvinieki. Piemiņas akmeni izgatavoja un uzstādīja par Talsu VAK rīcībā esošiem un daļēji arī saziedotiem līdzekļiem. Visa projekta izmaksas, ieskaitot nomaksājamos nodokļus par mākslinieka honorāru, sastādīja vairāk nekā 5000 rubļus. Taču bija palicis vēl nepabeigts darbs – piemiņas akmens laukuma labiekārtošana, kam vairs līdzekļu nebija.

Pēc tikšanās ar Talsu rajona izpildkomitejas priekšsēdētāju Lauri Kārkliņu saņēmām solījumu, ka 1992. gada Talsu rajona budžetā tiks atrasti līdzekļi piemiņas akmens laukuma labiekārtošanai. Jau pēc gada tika piešķirts rajona finansējums 80 000 rubļu apmērā un labiekārtots arī pats laukums, par kura ainavisko noformējumu rūpējās Talsu pilsētas dārzniece un Talsu VAK aktīviste Inta Metuzāle.

Šogad [2021. g.] aprit 30 gadi, kopš šis Talsu Jauno kapu piemiņas akmens ir ticis uzstādīts un kļuvis par vienu no Lāčplēša dienas svinību vietām Talsos. Pateicoties bijušās Talsu VAK aktīvistes Martas Matules ziedotiem līdzekļiem, šoruden tika atjaunoti un ar zelta krāsu iezīmēti burti uz piemiņas akmens, kas šo gadu laikā bija jau izbalējuši. Tekstu atjaunošanas darbus veica bijušais Talsu VAK biedrs Gints Lagzdiņš. Diemžēl valstī noteikto ierobežojumu dēļ 11. novembri paredzēto piemiņas akmens trīsdemitgades pasākumu nācās pārcelt. Daudzi no tiem sirmajiem vīriem un kundzēm, kuri pirmos gadus katru 11. novembri atzīmēja pie mūsu piemiņas akmens, jau nav vairs mūsu vidū. Tomēr mūsu vidū vēl ir tie atsaucīgie cilvēki, kuriem pateicoties šis piemiņas akmens tika uzstādīts un atklāts. Lai nepulcētos vienkopus, aicinām tos, kuri 11. novembri saista ar šo karā kritušo karavīru piemiņas vietu, nolikt ziedus un aizdegt svecītes. Savukārt svinīgo brīdi pie piemiņas akmens rīkosim 18. novembrī 11.00, ja netiks noteikti jauni tikšanās ierobežojumi.

Jānis Matulis, Latvijas Zaļās kustības valdes priekšsēdētājs

Talsos, 2021. gada 5. novembrī

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!