Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Grāmatas “Karavīra ceļš” atvēršana Talsos un Rīgā

IZNĀKUSI GRĀMATA PAR LATVIEŠU LEĢIONA VIRSNIEKU
TEODORU KALNĀJU

Ceturtdien, 2015. gada 15. oktobrī 17:00 Latvijas Okupācijas muzejā, Rīgā, Raiņa bulvārī 7 un piektdien, 16. oktobrī, 16:00 Talsu novada muzejā atvērs Guntara Cerava un Jāņa Vasiļevska grāmatu „Karavīra ceļš”, kas stāsta par Latviešu leģiona virsleitnantu Teodoru Kalnāju.

Karavīra ceļš, Teodors Kalnājs
Teodors Kalnājs

Virsleitnants Teodors Kalnājs (1915–2007) bija Latviešu leģiona 19. divīzijas 44. pulka rotas komandieris, 2. pasaules kara beigu posmā – pulka komandiera adjutants, sevišķu uzdevumu virsnieks.
Teodors Kalnājs piedzima 1915. gada 4. februārī Talsu apriņķa Laidzes pagasta Pēču māju saimnieku Johannas un Eduarda Bergmaņu ģimenē, bet 1935. gadā 11. Dobeles kājnieku pulkā Daugavpilī apāva karavīra zābakus, nemaz neapjauzdams, ka sācis gaitu, kas turpmākajā dzīvē bieži vedīs gar pašu bezdibeņa malu. 1942. gadā brīvprātīgi pieteicies 24. Talsu bataljonā, T. Kalnājs izstaigāja kara ceļus no Baltkrievijas, Ļeņingradas, Volhovas un Veļikajas līdz Kurzemes cietoksnim. Viņš ir viens no tiem deviņiem Latviešu leģiona virsniekiem, kuru vārds par kauju nopelniem ierakstīts vācu armijas Goda sarakstā. Pēc vācu karaspēka kapitulācijas T. Kalnājs nepadevās gūstā, līdz 1945. gada 9. decembrim dzīvoja ar citu vārdu. Sekoja apcietināšana, tiesa, kas piesprieda 20 gadus katorgas darbos. Vorkutas lēģeros karavīrs pavadīja vairāk kā 10 gadus, kam sekoja nometinājums. Talsu pusē T. Kalnājs atgriezās 1974. gadā, bet dzimtajās mājās Laidzes pagastā – vien 1990. gados.
Grāmata Teodora Kalnāja piemiņai veidota biedrībā „Aleksandra Pelēča lasītava” Talsos. Viņa atmiņas un dienasgrāmatas ir tās pamatā. Izmantotas arī citu autoru publikācijas, kas vēsta par T. Kalnāja dzīves gājumu un Latviešu leģionu Otrajā pasaules karā.Karavīra ceļš

Tās sastādītāji Guntars Ceravs un Jānis Vasiļevskis, iesaistoties Teodora Kalnāja vecākajam dēlam Guntim Kalnājam no ASV.

T. Kalnājs: „Par sevi vēl varu sacīt, ka esmu mīļās Laimas – sargātājas krekliņā dzimis. Vairākkārt esmu bijis tuvu tai robežlīnijai, aiz kuras ir nebūtība. Reiz frontē vēlā rudens vētrā slīku, tomēr izkļuvu krastā, pie Veļikajas man nāca virsū tanks, šaujot no ložmetēja. Vispirms man izdevās laikus nokrist un lodes izārdīja tikai ziemas ietērpa vateņa virskārtu, pēc tam veiksmīgi izvairīties no samalšanas zem tanka kāpurķēdēm. Līdzīgu gadījumu bija bezgala daudz garajā kauju ceļā…”

Biedrība „Aleksandra Pelēča lasītava”
pelecalasitava.lv

2 atbildes “Grāmatas “Karavīra ceļš” atvēršana Talsos un Rīgā”

    1. Grāmatu varēs iegādāties tās atvēršanas sarīkojumos Talsos un Rīgā, par pazeminātu cenu. Pēc tam to varēs iegādāties grāmatveikalos.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!