Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Godina Latvijas nacionālos partizānus

Aizsardzības nozares vadība godina nacionālos partizānu

21. novembrī Kara muzejā notika Aizsardzības ministrijas rīkotā svinīgā pieņemšana par godu Latvijas Republikas 98. gadadienai. Uz pieņemšanu tika aicināti Latvijas nacionālie partizāni un partizānes – tie ir vīri un sievas, kuri pēc 2. pasaules kara beigām vēl garus gadus Latvijas mežos cīnījās pret padomju okupāciju. Latvijas nacionālo partizānu karš ilga vairāk nekā 12 gadus. Tas aizsākās 1944. gada vasaras nogalē, bet pēdējā nacionālo partizānu grupa iznāca no meža 1957. gada februārī. No 24 bruņotās nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem, kuri ir mūsu vidū, kopā ar saviem tuviniekiem bija ieradušies 12 sirmi vīri un sievas no visiem Latvijas novadiem. Latvijas vecākajam nacionālajam partizānam, kurš arī piedalījās pieņemšanā – 19. divīzijas leģionāram un Kabiles nacionālo partizānu grupas dalībniekam Arvīdam Blūzmanim nupat, 25. novembrī palika 95 gadi. Kurzemi pārstāvēja arī Ernests Rudzroga no Georga Ziņģa grupas, kura darbojās Aizputes apriņķī un Ārends Lapiņš no kapteiņa Pētera Čevera grupas, kuras darbības reģions bija Talsu-Tukuma apriņķu robežās.

Aizsardzības nozares vadība godina nacionālos partizānus

Pieņemšanā piedalījās un uzrunas teica valsts prezidents Raimonds Vējonis, aizsardzības ministrs Raimonds Bergmanis un Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris ģenerālleitnants Raimonds Graube. Valsts prezidents uzsvēra Latvijas u. c. Baltijas valstu nacionālo partizānu kara unikalitāti Eiropas 20. gs. vēstures kontekstā, jo nav daudz valstu Eiropā, kurās tik ilgi notika bruņota pretošanās okupācijas varai. NBS komandieris R. Graube savā uzrunā minēja, ka šajā reizē beidzot tika atdots parāds – izrādot Latvijas nacionālajiem partizāniem to godu un cieņu, ko viņi jau sen bija pelnījuši. Visiem bruņotās nacionālās pretošanās kustības dalībniekiem un klātesošajiem nacionālo partizānu vēstures pētniekiem aizsardzības ministrs pasniedza Aizsardzības ministrijas Goda rakstus. Pasākumā valdīja sirsnīga atmosfēra, sirmajiem vīriem un sievām tie bija patiesi svētki.

Jānis Vasiļevskis, nacionālo partizānu vēstures pētnieks

Foto: Gatis Dieziņš (Jaunsardzes un informācijas centrs)

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!