Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Elmārs Šmelte

Elmārs Šmelte – (1928. gada 7. februāris – 2017. gada 24. jūnijs) – novadpētnieks, skolotājs un grāmatu autors.

Elmārs Šmelte (no labās) sarunā ar dzejnieku Arnoldu Auziņu 2012. gadā.

Dzimis Vandzenes pagasta Sniedzēs.
Mācījies Oktes un Vandzenes pamatskolās, Talsu vidusskolā (absolvē 1947. gadā).
1999. gadā Dižstendē nāk klajā Elmāra Šmeltes grāmata „Sniedzes”: atmiņas par tēva māju un tuvāko novadu.
Grāmatas lapaspuses stāsta par dzimto sētu, kur „tagad tikai mūra paliekas un aizbērta aka”, gan par tā laika skolas dzīvi Garlenē, Oktē. Lasītāji var doties gājienā uz Nariņciemu, piedalīties „mašīntalkā” un izjust kara gadu atbalsis.
Pēc Latvijas Valsts Pedagoģiskā institūta beigšanas Elmārs strādājis par latviešu valodas un literatūras skolotāju Valmieras novada Matīšu, Valmieras un Mazsalacas vidusskolās.
1974. gadā novadnieks atgriezies dzimtajā pagastā un strādājis Vandzenes vidusskolā, pēc tam līdz gadsimtu mijai – Tukuma novada Zentenes pamatskolā.

Darbojies žurnālistikā – publicēti raksti par literatūru, pedagoģiju un novadpētniecību. Rakstījis arī dzeju, tā publicēta dažādos preses izdevumos; pirmā publikācija – 1959. gadā žurnālā „Karogs”.
Darbojies kā līdzautors ceļvežu „Mazsalaca” (1972. gads) un „Dzirciems” (1984. gads) sastādīšanā un izdošanā. Radījis kultūrvēsturiskas ievirzes grāmatas „Zentenes novadā” (Skrīnis, 1998. gads) un „Sniedzes” (Skrīnis, 1999. gads).
Grāmatu „Talsu ģimnāzija” 2004. gadā E. Šmelte veidojis kopā ar novada pētnieku, talsenieku Imantu Tamsonu (autorizdevums).
2006. gadā klajā nāk Elmāra Šmeltes grāmata „Klusi lauki, rāma tāle” (autorizdevums) – veltījums Vandeznes novada un visas Latvijas kultūras vēsturē nozīmīgai personībai, rakstniekam Vilim Veldrem. Grāmata ir vārdisks vijums starp rakstnieka personību, viņa radošo garu un Vandzenes pagasta vēsturi, dabu un cilvēkiem.
Citas E. Šmeltes grāmatas: “Oktes skola” (A. Pelēča lasītava, 2010); “Zentene” (bez izdevniec. ziņām, 2012); “Sakasnis” (autorzidevums, 2013).

Žurnālistes Ilzes Kārkluvalkas saruna ar novada pētnieku Elmāru Šmelti lasāma laikraksta “Talsu Vēstis” 2015. gada 8. maija izdevumā (“Tāds bērnības māju novēlējums visam mūžam – sniegt”).
2017. gadā Elmāra Šmeltes meitas Andas Arbidānes noformējumā klajā nāk Elmāra Šmeltes dzejoļu grāmata „Rasa smilgās”.
Grāmatas ieskaņā lasāms: „Neliela dzejoļu izlase – atbalss no tāla laika, kad bija vēlēšanās, jūtas un pārdomas izteikt ritmiskās rindās. Pirmie dzejoļi radušies 1940. gados, gan dzīvojot tēva mājās Vandzenes pagastā, gan mācoties Talsu ģimnāzijā kā arī vēlākos studiju un darba gados”.
Elmāra Šmeltes grāmatas 2008. un 2012. gadā izvirzītas Aleksandra Pelēča prēmijai.
Grāmata “Klusi lauki, rāma tāle. Vilis Veldre Vandzenē” (autora prēmijai izvirzīta 2008. gadā, bet grāmata “Oktes skola” – 2012. gadā.
Apbedīts Zentenes kapsētā blakus savai sievai Mārītei Šmeltei, Zentenes skolas bijušajai skolotājai (1947. gada 27. decembris – 2016. gada 4. augusts).

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!