Piesakies abonementam un lasi gandrīz visas mūsu grāmatas tiešsaistē tikai par 3 eur mēnesī!

Latvijai nozīmīga svētku diena

Eņģele Barona

Mātes šūpuļdziesmā pirms 179 gadiem (1835. gada 31. oktobrī) ieskanējās latviešu tautas Dainu tēva Krišjāņa Barona nemirstība.

Barons
Krišjānis Barons 1835.g. 31.10–1923.g. 8.03.

Krišjāņa tēvs Juris par savu mūža draugu izvēlējās Struteles Āleslauku (Ahleslauken) māju saimnieka meitu Eņģeli Brikšķi. Krišjānis bija jaunākais dēls viņu astoņu bērnu ģimenē.

Pēc tēva nāves vecākā māsa Kristīne pārcēlās uz Dundagas novadu, kur kļuva par Valpenes pusmuižas vagara Kronberga sievu. Krišjānis ar māsu Mariju nu dzīvoja Valpenē, vecākās māsas aprūpēti, bet māsa Līze kalpoja Dundagas muižā. Vēlāk uz Dundagas novadu pārcēlās arī māte Eņģele un māsas Made un Katrīne.

Krišjāņa Barona māte Eņģele dzimusi 1795. gadā, iespējams, aprīlī (pēc ieraksta 1811. gada Struteles muižas revīzijas aktā kristīta pumpuru raisīšanās laikā – Dom[inicus] Oculi) bet 1884. gada janvārī apbedīta Valpenes kapsētā Talsu-Dundagas ceļmalā. Tur uzliktā balta marmora krusta zīme atgādina Krišjānim Baronam nozīmīgāko cilvēku un iezīmē vietu, kas katram latvietim godam pieminama.

Eņģele Barona
Uzraksts uz kapa zīmes 2012. g. 9. septembrī.
Eņģele Barons, Valpenes kapsēta
Talsu literātu apvienība un kultūras darbinieki pie Valpenes kapsētas vārtiem pēc Krišjāņa Barona mātes un radinieku kapu sakopšanas 2013. gada vasarā.

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

© Biedrība “Aleksandra Pelēča lasītava”. Visas tiesības rezervētas. Izmantošana bez atsauces uz autoriem vai biedrību “Aleksandra Pelēča lasītava” nav atļauta!